Pokud vám nájemník neplatí nájem a jeho smlouva již skončila, máte několik možností, jak ho dostat z bytu pryč:
- Domluva a výzva k vystěhování
Nejprve zkuste nájemníka kontaktovat a písemně ho vyzvat, aby se vystěhoval. Výzvu zašlete doporučeně s dodejkou nebo osobně předáte s potvrzením převzetí. Ve výzvě uveďte:
- Skutečnost, že smlouva skončila.
- Důvod, proč má odejít (neplacení nájmu, neoprávněné užívání bytu).
- Konkrétní termín, do kdy se má vystěhovat (např. 7–14 dní).
- Předžalobní výzva
Pokud nereaguje, můžete zaslat předžalobní výzvu, kde upozorníte, že v případě neuposlechnutí budete vymáhat jeho vystěhování právní cestou.
- Podání žaloby na vyklizení
Pokud se dobrovolně neodstěhuje, budete muset podat žalobu na vyklizení nemovitosti k soudu. K tomu budete potřebovat:
- Doklad o vlastnictví bytu (výpis z katastru).
- Kopii nájemní smlouvy a důkaz o jejím ukončení.
- Důkazy o neplacení nájmu (výpisy z účtu, upomínky).
Soud vydá rozhodnutí o vyklizení a pokud se nájemník stále neodstěhuje, může nastoupit exekutor.
- Exekuce a fyzické vyklizení
Po soudním rozhodnutí můžete požádat exekutora o vyklizení bytu. Exekutor nájemníka oficiálně vyzve k vystěhování a pokud neuposlechne, může být vystěhován proti své vůli.
Co určitě nedělat?
- Nevypínat elektřinu, vodu ani měnit zámky – mohlo by se to považovat za protiprávní jednání.
- Nejednat násilně – fyzické vyhození nájemníka by se mohlo obrátit proti vám.
Pokud potřebujete konkrétní právní kroky, doporučuji kontaktovat právníka specializujícího se na realitní právo.
Pokud už máte podanou žalobu na vyklizení, ale potřebujete rychlejší řešení, existují některé možnosti, které mohou proces urychlit:
- Dohoda s nájemníkem (Motivace k dobrovolnému odchodu)
- Finanční pobídka – i když to může znít nelogicky, někdy se vyplatí nabídnout nájemníkovi menší finanční částku za rychlé vystěhování (např. na kauci v jiném bytě). Často se tak vyhnete zdlouhavému soudnímu procesu.
- Pomoc s novým bydlením – pokud víte, kde by mohl bydlet, můžete mu pomoci s hledáním nového podnájmu, což ho může motivovat k odchodu.
- Osobní návštěva s právníkem – pokud půjde s vámi právník, může mu vysvětlit důsledky zdržování (exekuce, soudní náklady).
- Oznámení neoprávněného užívání policii
- Pokud nájemní smlouva už skončila, je nájemník v bytě neoprávněně. Můžete podat trestní oznámení pro neoprávněné užívání cizí věci (§ 208 trestního zákoníku). Policie to nemusí okamžitě řešit vyklizením, ale někdy už samotná jejich přítomnost nájemníka přiměje k odchodu.
- Návštěva exekutora před soudním rozhodnutím
- Exekutor nemůže konat bez pravomocného rozsudku, ale můžete si ho přizvat jako „mediátora“ k jednání s nájemníkem. Exekutor mu může vysvětlit důsledky neuposlechnutí soudního rozhodnutí – např. možnost násilného vystěhování, dražby majetku apod. Někdy to zabere.
- Omezující opatření (Legální)
Pokud je nájemník v bytě bez právního důvodu:
- Omezení dodávky služeb – pokud má smlouvu na energie psanou na vás, můžete kontaktovat dodavatele a požádat o ukončení smlouvy. Pozor! Musí to být provedeno legálně – např. kvůli dluhům, ne neoprávněně.
- Omezení přístupu k vybavení – pokud je byt vybavený a nájemník odmítá platit, můžete odnést část nábytku či spotřebičů, pokud jsou vaše.
- Nátlak právní cestou
- Předžalobní výzva k úhradě dluhů – pokud má dluhy, můžete mu poslat výzvu a pohrozit exekucí nejen na vystěhování, ale i na jeho příjem, majetek atd.
- Veřejná ostuda – pokud máte dobré vztahy se sousedy, můžete je informovat, že nájemník užívá byt neoprávněně a neplatí. To na některé lidi funguje jako psychologický nátlak.
Co NEDĚLAT?
- Nevyměňovat zámky – to je nelegální.
- Nevstupovat do bytu násilím – mohl by vás žalovat.
- Nevyhrožovat – hrozí trestní stíhání.
Pokud je nájemník problémový, zkuste kombinaci výše uvedených metod. Nejlepší varianta je často nabídnout mu „rychlou cestu ven“ (finanční pobídka, pomoc s bydlením) nebo využít policii a právní nátlak.