Realitní makléř pro Olomoucký kraj

5 FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ CENU NEMOVITOSTI NA TRHU S REALITAMI

  • Úvod
  • Blog
  • 5 FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ CENU NEMOVITOSTI NA TRHU S REALITAMI
30. 7. 2021

1) LOKALITA, LOKALITA, LOKALITA

Lokalita je největší faktor, který ovlivňuje cenu vaší nemovitosti.

Když máte svoji nemovitost někde v menším městě, nebo na okraji většího města, tak můžete být sebehezčí, sebevětší moderní technologií prošpikovaná a stejně její cena nikdy nepředčí obyčejný byt např. v centru Olomouce s výhledem na historickou část, nebo v jiné lukrativní lokalitě Olomouckého kraje.

Ruku v ruce s lokalitou je jednoznačně výhled. Každý se raději dívá do zeleně či parku, než na rušnou silnici s projíždějícími tramvajemi, nebo ještě hůře do oken sousední nemovitosti, která je vraždně blízko.

Další nemalá věc spojena s lokalitou je dostupnost hromadné dopravy, nebo nedaleké napojení na dálnici.

Není taky od věci zapátrat, co se v budoucnu v dané lokalitě plánuje. Jasně nový obchvat nebo velké nákupní středisko se spoustou parkovacích stání může být pro zhodnocení lokality fajn. Ale ne když Vám ten dvouproudový obchvat povede téměř pod okny Vaší nemovitosti.

2) VELIKOST, ORIENTACE A DISPOZICE NEMOVITOSTI

U velikosti nemovitosti nefunguje přímá úměra. To znamená, že když máte velký byt, dostanete při prodeji méně za než když prodáváte menší byt. A je to způsobené tím, že je větší poptávka po menších bytech, tudíž je jich v nabídce méně a jejich cena je tím pádem vyšší. To zní logicky ne??

Cenu nemovitosti ovlivňuje i orientace oken ke světovým stranám. Za byt s okny orientovanými na jih případně na západ dostanete o cca 5% více, než když máte byt s okny jen a východ nedej bože jen na sever.

Co je hodně důležité při stanovení ceny vaší nemovitosti, je také celková dispozice nemovitosti. Není totiž pravidlo čím více m² tím lépe, ale je důležité, jak jsou jednotlivé místnosti dispozičně rozmístěné. Nikdo přece nechceme např. do koupelny chodit přes dětský pokoj.

Další body k dobru Vaše nemovitost získá, když bude její součástí balkón, lodžie, sklep případně parkovací stání.

3) PODLAŽÍ

Byty ve zvýšeném podlaží se prodávají za nižší cenu, než ten stejný byt v druhém patře. Byty v suterénu, kde je okny vidět až do talíře, se prodávají ještě za nižší ceny. Další úskalí jsou podkrovní byty, kde je riziko nedostatečné telené izolace (v létě úmorné vedro, v zimě potřeba velká zásoba teplých ponožek) a nekvalitní hydroizolace. Ale když si pohlídáte tyto dva aspekty, tak podkrovní byt má bezesporu velké výhody. Patří k nim především krásný výhled do okolí a absence tančících sousedů nad vašimi hlavami.

Výtah hraje určitě velkou roli. Když vlastníte byt v přízemí nebo prvním patře, tak absence výtahu je poměrně nepodstatná. Ale zkuste si do čtvrtého patra vyběhnout s rukama plných tašek s nákupem a nedej bože jste zapomněli něco v autě.

4) STAV SAMOTNÉ NEMOVITOSTI

Celkový dojem nemovitosti na potencionální kupce je jeden z významných faktorů, zda o koupi nemovitosti začnou vážně uvazovat. Jsou věci, které lze před prohlídkou ovlivnit. Jedná se především o první dojem, který Vaše nemovitost na potencionálního kupce udělá. Zaměřte se především . úklid všech rušivých elementů, čistotu, pach/vůni atd.

Vliv na cenu má samozřejmě technický stav nemovitosti. To jestli má vyměněná okna, elektrické rozvody, nové odpady, podlahy případně zrekonstruovanou koupelnu či kuchyni. To jsou všechno velké stavební úpravy, které klient ocení.

Ale to neznamená, že před prodejem budete svoji nemovitost komplet rekonstruovat, jen proto, abyste zvýšili její hodnotu. Protože energie, čas a finance se vám nevrátí v takové výši, jak byste si představovali.

5) REALITNÍ TRH

Věc, kterou bohužel žádný majitel nemovitosti nemůže ovlivnit, je trh s realitami. Nikdo nemáme věštící kouli, ze které by jsme mohli vyčíst, zda ceny nemovitostí v Olomouckém kraji, ale i v celé ČR, budou stoupat nebo klesat. Proto Vám nikdo se 100% jistotou neřekne: „Ano teď to prodej!!“ nebo „Ne ještě počkej, půjde to nahoru!!“

Pokud budete uvažovat o prodeji svoji nemovitosti, tak se zajímejte o hospodářskou situaci v zemi, úrokové sazby, poptávku o nemovitosti ve Vaší lokalitě, kde plánujete prodávat nemovitost. Zkuste z těchto faktorů vyhodnotit, zda se Vám opravdu v tuto chvíli vyplatí nemovitost prodat.

Přečtěte si můj článek ohledně investování do nemovitostí: INVESTOVAT DO NEMOVITOSTÍ – POŘÁD NENÍ POZDĚ!!!

Chcete pomoc? Kontaktujte mě.

Ing. Lenka Mazáčová

Napiště mi

    Více o mně

    © lenkamazacova.cz 2021 | admin