Co si připravit na první schůzku o hypotéce? Aneb jak nebýt v bance za jeleny.
Rozhodli jste se pořídit si vlastní bydlení? Gratuluji! Teď vás čeká ta o něco méně zábavná část – schůzka v bance ohledně hypotéky. Ale nebojte, pokud se dobře připravíte, zvládnete to levou zadní.
1. Občanka je základ
Bez občanky vás v bance budou mít za ducha – prostě neexistujete. A pokud jste si právě vzpomněli, že ji máte propadlou, tak honem na úřad!
2. Příjmy a výdaje – ukažte, že umíte hospodařit
Banku bude zajímat, kolik vyděláváte a kolik vám z toho zůstane po zaplacení běžných výdajů. Připravte si:
✅ Výpisy z účtu za poslední 3–6 měsíců
✅ Potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (pokud jste OSVČ)
✅ Informace o dalších půjčkách, leasingu nebo třeba alimenty (ty, co platíte i ty, co dostáváte)
3. Mějte jasno v tom, co chcete
Banka se vás bude ptát, na co hypotéku potřebujete – byt, dům, pozemek? Chcete ho kupovat nebo stavět? A víte už, jakou částku budete potřebovat? Pokud ne, je fajn mít aspoň představu. (A když ne, nebojte, i na to jsou odborníci – třeba já! 😃)
4. Vlastní úspory – jak jste na tom?
Dnes už banky většinou nefinancují 100 % ceny nemovitosti. Ideální je mít naspořeno aspoň 10–20 % z ceny. Pokud to zatím nemáte, nevěšte hlavu – jsou i jiné možnosti, jak situaci řešit (například zástava jiné nemovitosti).
5. Nechte si poradit
Pokud se vám z toho už teď motá hlava, nejste v tom sami. Setkala jsem se s desítkami klientů, kteří na první schůzce v bance tápali. Proto je vždycky fajn mít někoho, kdo vám pomůže se připravit – třeba realitního makléře, který má zkušenosti s financováním (a ano, to je jemná narážka na to, že se na mě můžete obrátit! 😉).
A co si z toho vzít?
První schůzka v bance nemusí být stresující, pokud víte, co očekávat. Tak si připravte papíry, odložte nervozitu a běžte si pro svůj vysněný domov! A pokud potřebujete poradit nejen s hypotékou, ale i s hledáním nemovitosti, ozvěte se mi – ráda vám pomůžu najít bydlení, kde se budete cítit jako doma.