Realitní makléř pro Olomoucký kraj

6  NEJVĚTŠÍCH CHYB PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI

  • Úvod
  • Blog
  • 6  NEJVĚTŠÍCH CHYB PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI
30. 7. 2021

1) ZKUSÍM PRODAT DŮM/BYT SÁM, VŽDYŤ NA TOM NIC NENÍ

Většina lidí prodává nemovitost jednou v životě. Takže si vytvoří prodejní inzerát a podá ho na neplacené realitní servery. Není potřeba z toho dělat vědu, v dnešní době se prodá všechno, obzvlášť ve větších městech jako Olomouc a okolí.

A nadchází smršť telefonátů, ale ne od potencionálních kupujících, nýbrž od realitních makléřů. Ti se snaží jakkoliv ukecat, slibovat, prosit, někdy i vyhrožovat jen aby dostali nemovitost pod svá křídla. A co z toho máte Vy, který si podal inzerát s domněnkou, že nemovitost do týdne prodá za nejvyšší možnou cenu??? Jste totálně znechucen a nakonec podlehnete nejspíše tomu poslednímu „šťastlivci“, co zavolal jako stopadesátý a svoji nemovitost mu svěříte.

Rada na závěr: Když už si chcete prodávat nemovitost sami, zvolte dobrou prodejní strategii a zainventujte do placené inzerce. Drtivá většina zájemců o nemovitost navštěvuje právě placenou inzerci na realitních portálech/webech.

2) PŘESTŘELÍM TRŽNÍ CENU NEMOVITOSTI

Nastavení správné tržní ceny je velice důležité. Jasně, člověk si myslí, nastřelím cenu a když tak časem zlevním, nespěchám na prodej. Ale u prodeje nemovitostí je tohle cesta do pekel. Když nasadím vysokou kupní cenu (např. o 30-50% výše než je reálná tržní cena), tak kupující to odradí a raději budou pátrat po levnější nemovitosti. A co teď?? Jasně zlevníme!!! Ale sleva musí být markantní, aby to lidi nalákalo zpět. Protože za tu dobu se z nemovitosti stal tzv. „LEŽÁK“ a kupující nabyli dojmu, že s nemovitosti je něco v nepořádku. A divíte se?? Když se prodává tak dlouho. A ejhle!!! Musíme jít s cenou tak dolů, že se dostáváme pod reálnou tržní cenu.

Rada na závěr: Nešroubujte nastavení kupní ceny do nebeských výšin. Buďte soudní. Jasně, každý chce utržit co nejvíc, ale v nějaké reálné hranici. Nechte si udělat odhad tržní ceny a pokud cítíte, že můžete z nemovitosti vyždímat víc, tak dejte nabídkovou cenu maximálně o 5-10% vyšší než tržní cenu.

3) NEDOSTATEČNÁ PREZENTACE NEMOVITOSTI

Opět narážíme na známou slovní formulku „dneska se prodá všechno“. Ale věřte, že na první dojem máte jen jednu šanci!!!. Takže pokud si myslíte, že je dostatečné nafotit vaši nemovitost mobilním telefonem a ještě za „běžného provozního režimu domácnosti“, tak Vás zklamu, ale není. Další a dost často podceňovaná část propagace je samotný popis nemovitosti

Rada na závěr: Nemusíte si hned zvát profi fotografa, ale před focením ukliďte nemovitost. Dejte pryč všechny rušivé elementy, zbytečné kusy nábytku, odtáhněte žaluzie. Dejte zájemcům o Vaši nemovitost čísla (výměra pozemku, užitná plocha, obytná plocha, ceny za měsíční energie, částky, které platíte do fondu oprav, datum rekonstrukce kuchyně, koupelny, střechy, zateplení, zda je nemovitost v osobním nebo družstevním vlastnictví, zda je nemovitost zatížena břemeny  atd.).

4) NEDOSTATEČNÁ PROPAGACE PRODEJE NEMOVITOSTI

Tím, že si podáte inzerát např. jen do novin nebo na neplacené realitní servery, tak se okrádáte o spoustu potencionálních zájemců o Vaši nemovitost. Realitní makléři kromě placených realitních portálů, inzertních novin a propagačních plachet, využívají aplikace na chytrých telefonech, inzerci na sociálních sítích s cílením na tu „správnou“ klientelu pro danou nemovitost“ a mají vlastní databáze klientů.

Rada na závěr: Investujte do inzerce na placených webech. Využívejte k propagaci sociální sítě. Nechte si poradit realitním makléřem, solidní makléř nebude mít problém Vám poradit. jakou zvolit prodejní srtategii.

5) DOVOLÍM NABÍZET NEMOVITOST VICE REALITNÍM KANCELÁŘÍM

Další nešvar při prodeji Vaši nemovitosti. Když dovolíte, inzerovat Vaši nemovitost vícero realitním kancelářím neznamená to, že se zvýší pravděpodobnost na lepší/rychlejší/dražší prodej. Když jako kupující uvidím na realitních serverech prodej té stejné nemovitosti, ale vždy za jinou cenu s jiným popisem, možná i s jinými hodnotami týkajících se výměr ploch, vybavení atd. bude to na mě působit neprofesionálně, podezřele, nevěrohodně. A kupci co mají zájem o bezproblémovou koupi nemovitosti se takovým inzerátům raději vyhnou.

Rada na závěr: Pokud chcete využít služeb realitní kanceláře, tak vybírejte pečlivě. Vyberte makléře/člověka/partnera, ke kterému budete mít důvěru, bude splňovat Vaše představy o prodeji nemovitosti a budete si sedět i lidsky. Prodej nemovitosti není nákup vysavače, obvykle je to běh na dlouhou trať, tak proč neběžet s někým s kým je vám to příjemné??

6) PODCENÍM DŮLEŽITOST SMLUVNÍCH DOKUMENTŮ PŘI PRODEJI

Pokud se zájemcem o koupi neuzavřete smlouvu o rezervaci nemovitosti (každý právník bude asi preferovat smlouvu o smlouvě budoucí kupní, její odsouhlasení však může trvat podstatně déle), zájemci o koupi Vás můžou tahat za nos až do chvíle, kdy nastane den podpisu kupní smlouvy. Tím ztratíte spoustu času a pravděpodobně i peněz. Velmi často se např. stává, že zájemce o koupi by rád Vaši nemovitost koupil, ale žádná banka mu z různých důvodů úvěr neposkytne. Bohužel se to čím dál více týká i klientů, kteří nemají žádné závazky po splatnosti.

Pokud využijete kupní smlouvy stažené z internetu či od právníka, který se nespecializuje na právo týkající se nemovitostí (obzvláště, vázne-li na nemovitosti zástavní právo), nemusí koupě nemovitosti dopadnout podle Vašich představ. Díky neznalosti praktik bank, pracovních postupů katastrálního úřadu či bytového družstva se může stát, že budete nuceni předat nemovitost dříve, než jste plánovali, peníze z kupní ceny dostanete později, než jste potřebovali, v extrémním případě můžete prodat nemovitost a nedostat zaplacenou kupní cenu.

Rada na závěr: Budou-li Vám zájemci o koupi tvrdit, že mají úvěr na koupi schválený na částku daleko vyšší, než je kupní cena Vaší nemovitosti, trvejte přesto na uzavření rezervační smlouvy.

Díky že jste dočetli až sem. další zajímavé články naleznete v sekci blog např. 5 Faktorů, které ovlivňují cenu nemovitosti na trhu s realitami

Vaše realitní makléřka Ing. Lenka Mazáčová

Chcete pomoc? Kontaktujte mě.

Ing. Lenka Mazáčová

Napiště mi

    Více o mně

    © lenkamazacova.cz 2021 | admin