Realitní makléř pro Olomoucký kraj

Vývoj a zvraty realitního trhu roku 2022

  • Úvod
  • Blog
  • Vývoj a zvraty realitního trhu roku 2022
5. 12. 2022
vývoj nemovitostního trhu

Realitní trh dostáhl svého vrcholu. Co všechno se událo v roce 2022??

Co byly ty spouštěče, které způsobily, že nemovitostí trh so otočil „vzhůru nohama“?

Nebo se teď dostává do normálu? A to co se dělo dva roky zpět, bylo až „nezdravé“?

Dle mého názoru tomu tak opravdu bylo. Nezdravé realitní prostředí, kdy ceny nemovitosti se šroubovali do stratosféry. A prodávalo se vše za téměř nesmyslné ceny.

Proč tomu tak bylo? A jak jsme na tom teď? Čtete dál!!

Od roku 2014 – do roku 2020 jsme v Česku zažívali průběžný nárůst poptávky a ta šla ruku v ruce s růstem cen nemovitostí. V roce 2020 přišel Covid a navzdory predikcím o nadcházející krizi, se stal pravý opak.

V posledních 2 letech došlo k raketové poptávce po nemovitostech. Největší růst cen byl u rekreačních objektů. Protože při prvním lockdownu lidé zjistili, že je lepší být zavřený někde na chalupě než v bytě ve městě. Další spouštěč nárůstu poptávky o investiční bydlení byl strach lidí  o svoje peníze a jejich nominální hodnotu.

Tohle vše způsobilo, že na jednu nemovitost byla poptávka 20-30 lidí, kteří byli ochotní se předhánět v nabídkách kupní ceny.

Výjimkou nebyl ani Olomoucký kraj v kterém působím. V průměru se jednalo o nárůst cen 35 – 40%. Což absolutně neodpovídalo růstu mezd a ekonomiky. Ale když se podíváme zpět do minulosti, tak zjistíme, že něco podobného se dělo v roce 2007. A pak následovala krize v roce 2008. Takže je vidět, že ekonomický cyklus se opakuje.

vývoj cen nemovitostí

Co ovlivnilo realitní trh v roce 2022:

– Velký nárůst úrokové sazby u hypoték z cca 2% na 6%

– Vysoká inflace

– Krize na energetickém trhu (velký vliv na to má válka na Ukrajině), krach Bohemia Energy

Letní prázdniny 2022 byly zlomovým obdobím, kdy nastala tzv. „okurková sezóna“. Lidé konečně mohli bez nějakých velkých restrikcí cestovat do zahraničí. Ale po prázdninách jsme se do původního stavu s realitním trhem již nevrátili. Poptávka po nemovitostech je na velmi nízké úrovni a „do sedla“ se vrací kupující.

Nabídka nemovitostí na prodej se na realitních webech plní závratnou rychlostí. A co to tedy znamená??? Dochází ke korci cen. Pokud majitelé chtějí prodat, tak musí snížit prodejní cenu.

Snížil se i celkový objem proběhnutých prodejů, jelikož kupující jsou ve fázi „čekání“.

vývoj cen nemovitostí
vývoj cen nemovitostí

A zde jsou reálná data o nemovitostním trhu

– Meziročně vzrostl počet nabídek na realitních portálech téměř o 100%

Nabídkové ceny, dle společnosti Valuo (zabývá se sběrem dat o nabízených nemovitostech a vytváří z nich cenové mapy), hlásí propad 9 %. Tato statistika je dle mého názoru lehce zkreslená. Jelikož dle mých dat a dat kolegů u nás v Olomouckém kraji je propad cen nemovitostí na úrovní 10 -15 %. Pokles cen je dán i lokalitou, ale propad pociťuje celá Česká republika.

vývoj cen nemovitostí

Slevy nabízených nemovitostí vzrostly o 360 %. A to je to, o čem se zde celou dobu bavíme.

vývoj cen nemovitostí

Stav, který zde byl několik let, byl neudržitelný. Je logické, že ceny nemovitostí nemohly růst do nekonečna v takovém tempu.

A jak to bude dál? Nejsme věštci, nemáme křišťálové koule. Jen vy musíte vědět, zda potřebujete, chcete, nebo musíte prodat či koupit. My, realitní makléři, Vám v tom budeme maximálně nápomocni. Ale nechtějte po nás abychom to rozhodnutí udělali za Vás. Jen vy sami víte, co je pro Vás v tuhle aktuální dobu nejvýhodnější.

Zda je momentálně výhodnější jít do nájemního bydlení nebo koupit vlastní si řekneme zase příště.

Moje další články najdete na mé, blogu.

Blíží se daňové období. Přečtěte si článek DAŇ z příjmu při PŘI PRODEJI nemovitosti. ZMĚNY???”

Nebo můžete mrknout co aktuálně prodávat 

Ing. Lenka Mazáčová

Napiště mi

    Více o mně

    © lenkamazacova.cz 2021 | admin