Realitní makléř pro Olomoucký kraj

Jaké poplatky platí nájemce a jaké pronajímatel?

  • Úvod
  • Blog
  • Jaké poplatky platí nájemce a jaké pronajímatel?
14. 4. 2023

Nájemce a pronajímatel kdo co platí? 

 Víte co všechno máte platit jako nájemce a co už by měl platit pronajímatel?

Jako nájemce bytu může být obtížné rozhodnout, které platby jsou nutné a které nejsou. Některé platby jsou přímým prospěchem pro nájemce, ale některé služby může požadovat pouze pronajímatel. Zde je přehled, co by měl nájemce platit a co ne.

Jaké poplatky jsou součástí najmu?

Pronajímatel může po nájemci požadovat placení služeb, které nájemce spotřebuje a má z nich okamžitý prospěch, jako jsou náklady na vodu, komunální odpad, úklid společných prostor, osvětlení, čištění komínu a provoz výtahu. V některých luxusních nemovitostech může pronajímatel požadovat poplatek za služby zahradníka nebo recepce, pokud jsou nájemci k dispozici.

Jaké poplatky hradí majitel bytu?

V případě, že neexistuje ujednání o službách v nájemní smlouvě, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Nicméně pronajímatel nemůže po nájemci požadovat platbu do fondu oprav, nebo poplatky za správu nebo pojištění celého domu, protože tyto služby neposkytují nájemníkovi okamžitý prospěch.

Vyúčtování služeb 

Může se stát, že položky ve vyúčtování od společenství vlastníků jednotek nebo družstva jsou nepřesně nazvané a vytvářejí tak zbytečné spory. V takovém případě může pronajímatel zahrnout náklady na platby požadované v předpisu plateb nebo v jejich vyúčtování od společenství vlastníků jednotek nebo družstva při stanovení výše nájemného.

Nevíte jaký je rozdíl mezi bytem v družstevním podílnictví a osobním vlastnictví? Přečtěte si můj článek.

Pojištění domácnosti

Nájemci mohou být také povinni platit pojištění domácnosti, protože toto pojištění chrání i majetek nájemce, jako je nábytek, koberec, elektronika, svítidla a osobní věci.

 

Pokud má nájemce pochybnosti ohledně platby nákladů na služby, doporučuje se pečlivě si přečíst nájemní smlouvu a případně požádat o radu právníka nebo spotřebitelskou organizaci.

 

Objevují se i názory, že záleží pouze na dohodě mezi nájemcem a pronajímatelem. Není to ovšem tak, že nájemce má smůlu a musí platit všechny položky uvedené ve smlouvě. U nájmu bytu platí ochrana nájemce, a tak jsou neplatná ta ustanovení, která by ho nepřiměřeně omezovala na jeho právech. Ovšem řada nájemců nechce jít do konfliktu s pronajímatelem a zaplatí i ty položky, které platit nemusí.

Nájemní smlouva

Základem dobrého vztahu mezi nájemníkem a pronajímatelem je nájemní smlouva.

Ta by měla vycházet z platného občanského zákoníku a měla by obsahovat základní body:

– Specifikace smluvních stran

– Předmět nájmu

– Doba trvání nájmu

– Výše nájemného a termíny platby

– Práva a povinnosti smluvních stran

Zájem o nájemní bydlení v Česku roste. Přečte si článek jak to aktuálně vypadá na trhu nájemního bydlení v ČR.

V případě, že pronajímáte svoji nemovitost přes realitní kancelář, tak nájemní smlouvu Vám zajistí Váš realitní makléř.

Dobrý realitní makléř

V rámci služeb dobrého makléře nejen vypracování nájemní smlouvy. Ale také předání nájemní nemovitosti včetně předávacího protokolu. Kde je zaznamenám aktuální stav nemovitosti. Zapsaný stavy měřičů a počty klíčů. Dále může zajisti přepis dodavatelů energií.

Spolupracujte s profesionálním realitním makléřem. Ušetří Vám nejen Váš čas.

Moje další články najdete na mé, blogu.

Nebo můžete mrknout co aktuálně nabízím za nemovitosti.

A zde, co nabízí mí kolegové z Ostrovrealit.

Ing. Lenka Mazáčová

Napiště mi

    Více o mně

    © lenkamazacova.cz 2021 | admin