Realitní makléř pro Olomoucký kraj

PROVIZE REALITNÍHO MAKLÉŘE – KOLIK,KOLIK,KOLIK???

  • Úvod
  • Blog
  • PROVIZE REALITNÍHO MAKLÉŘE – KOLIK,KOLIK,KOLIK???
12. 9. 2021

Česká republika a obzvlášť Haná (Olomouc, Prostějov, vlastně celý Olomoucký kraj) je území, kde lidé, , nejsou extra ochotni  platit za něco, co je podle jejich úvahy zbytečné (prostě lakomí Hanáci). A to práce realitního makléře dle jejich názoru je. Podle nich makléř, jen nabere nemovitost, nafotí, prodá a za týden si odnáší plnou igelitku fialových papírků.

Já se Vám teď pokusím osvětlit, co všechno je v provizi KVALITNÍHO makléře obsaženo. Ano, slovo kvalitní je v tomto případě velice důležité. Protože průměrnému makléři jde obvykle jen o to na Vás vydělat. To je pravda. Ale je zde spousta DOBRÝCH makléřů, kteří svoji práci odvádí precizně a klienti se k nim rádi vrací a doporučují je svým přátelům a obchodním partnerům

Ale dobrá, pojďme se bavit o MĚ a mých „standardních“ službách, které jsou v provizi obsažené.

JAK SE STANOVUJE VÝŠE PROVIZE RK, RESPEKTIVE MAKLÉŘE

Obvykle se výše provize realitní kanceláře odvíjí od tržní hodnoty nemovitosti a od rozsahu a kvality služeb makléře.

Dobrý makléř pracuje za provizi 3-5% plus DPH z tržní ceny nemovitosti. Faktory, které určují výši provize je především náročnost prodeje, hodnota nemovitosti, dojezdová vzdálenost atd.

SLUŽBY A ORIENTAČNÍ CENY JEDNOTLIVÝCH KROKŮ, KE ZDÁRNÉMU PRODEJI VAŠÍ NEMOVITOSTI

Rozsah služeb, které Vám jednotlivý makléři nabídnou, se propastně liší a přitom si vezmou téměř totožnou provizi. Proto buďte prosím pečlivý při výběru svého makléře.

PRVNÍ SEZNÁMENÍ

Kvalitní makléř, aby poznal Vaše potřeby a danou nemovitost k prodeji s Vámi stráví minimálně -2-3 hodiny. Za tuhle dobu by obě strany měli vědět vše potřebné, jak bude prodej probíhat a měla by být stanovena prodejní strategie.

Následně proběhne kontrola základních právních náležitostí, příprava zprostředkovatelské smlouvy, zaměření nemovitosti pro následné vypracování 2D/3D půdorysů, výměr ploch jednotlivých místnosti, popř. pro potřeby vizualizace. Tohle vyjde časově tak na cca 3 hodiny práce (podle velikosti dané nemovitosti). Při sazbě 550 Kč na hodinu tahle fáze bude stát něco kolem 3 000 Kč.

NACENĚNÍ NEMOVITOSTI

Stanovení správně prodejní ceny je klíčové pro zdárný prodej nemovitosti. Právě u samoprodejců dochází v drtivě většině ke špatně zvolené prodejní ceně a majitelé buď na prodeji prodělají a nebo nastaví přemrštěnou cenu. Prodej se pak táhne klidně několik měsíců či let. Přečtěte si můj článek: 6 NEJVĚTŠÍCH CHYB PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI. Kvalitní makléř, který se v oboru prodeje nemovitosti pohybuje každý den, má mnohem větší přehled o cenách nemovitosti a umí vyhodnotit všechny kriteria, tak aby nastavil správnou tržní cenu. Dále pracuje s cenovými mapami prodeje nemovitosti. Cena za tuhle službu se pohybuje

kolem 5 000 Kč.

PROFESIONÁLNÍ FOTOGRAF, VIDEO, DRON, VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA, NÁVRH INTERIÉRU, VIZUALIZACE, POPIS INZERÁTU

Pro DOBRÉHO makléře jsou v současné době samozřejmostí profi fotky, homestaging (příprava nemovitosti), videoprohlídka. Podle druhu nemovitosti se ještě využívá dron, aby se ukázalo okolí prodávané nemovitosti. Virtuální prohlídka – matterport. V případě, kdy je nemovitost určena k rekonstrukci, tak JÁ OSOBNĚ tvořím vizualizace interiéru. Kdy potencionálním klientům ukážu, jak by nemovitost vypadala po rekonstrukci. V tomto případě je cenový rozsah individuální dle dané nemovitosti, takže se budeme pohybovat od 10 000 -15 000,-

Ano, nafotit a dát fotky na web zvládnete asi sami. Ale statistiky dokazují, že na profesionální fotografie a videa klikne v inzerátech 2x více zájemců. U videa je tento poměr ještě vyšší.

Následně dojde k vyhotovení celého inzerátu, tak aby byl poutavý a kvalitně zpracovaný se všemi důležitými informacemi.

INZERCE NA REALITNÍCH WEBECH,SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH, WEBY NEMOVITOSTÍ

Mezi velké realitní servery patří Sreality.cz, idnes.cz, bazos.cz, ceskereality.cz, profit-inzerce.cz, kde vám RK v rámci provize zajistí inzerování Vaší nemovitosti a následné topování, aby se nemovitost neztratila v ostatní nabídce. JÁ své prodeje propaguji na svém osobním webu www.lenkamazacova.cz a na webu realitní společnosti pro kterou pracuji www.ostrovrealit.cz, k další propagaci prodeje využívám placenou reklamu na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram a Youtube kanál. Pokud se jedná o developerský prodej, tak zde je vhodné pro prodej vytvořit samostatné webové stránky a následnou jejich propagaci.

Když budete počítat s inzercí v průměru 2-4 měsíce a provozovatelé serverů si účtují za každý proklik na inzerát několik korun a k prodeji je potřeba obvykle několik set prokliků, tak cena za tohle odvětví propagace inzerátu vyjde na 2 000 – 5 000 Kč. Prohlídky a komunikace se zájemci

Dostáváme se k časově nejnáročnější části práce realitního makléře. Obvykle proběhne tak 10 – 15 prohlídek, než se nemovitost prodá. Běžná prohlídka většího bytu či domu vyjde časově na 1 hodinu, do této hodiny počítám i dopravu na prohlídku. Dále musíme započítat předchozí a následnou komunikaci se zájemci. Tak se dostáváme na částku 10 000 – 15 000 Kč.

REZERVAČNÍ SMLOUVY, KUPNÍ SMLOUVY, OVĚŘENÍ SMLUV, PŘEVOD NEMOVITOSTÍ, KOLEK NA KATASTRU

Kvalitní makléř má kolem sebe kvalitní právní servis, který mu zajistí vypracování smluv. Nikdy nepoužívejte takové ty univerzální smlouvy, které si stáhnete na webech. Prodej nemovitosti je obchod za miliony a kvalitní advokát s letitou praxi v oboru nemovitostí je základ pro hladký průběh závěrečné fáze prodeje. Cena za tuhle službu se pohybuje kolem 8 000 Kč + kolek na katastru 2 000 Kč

ADVOKÁTNÍ ÚSCHOVA

Kupní cena by se měla skládat k nezávislé osobě (ne na účet realitní kanceláře). KVALITNÍ makléř zajistí úschovu u notáře, advokáta či banky. Cena za úschovu je do 10 000 Kč

PŘEDÁNÍ NEMOVITOSTI A PŘEVOD ENERGIÍ

Poslední krok prodeje je předání nemovitosti. Zde se vypracuje předávací protokol a příprava podkladů a smluv pro převod všech energií a služeb. Zde se cena pohybuje kolem 3 000 Kč

DALŠÍ NÁKLADY MAKLÉŘE

Pokud makléř pracuje pod realitní kanceláří, odvádí ze své provize část RK. Sociální a zdravotní pojištění, protože makléři jsou podnikatelé a ne zaměstnanci, takže si musí tohle hradit sami. Dále náklady spojené s vlastním vzděláváním, kurzy atd.

Propočet Page 1
Propočet Page 2

DOBRÝ MAKLÉŘ VÁM UŠETŘÍ PENÍZE, ČAS A STAROSTI

Je vidět, že náklady na prodej nemovitosti nejsou malé a služby co kvalitní makléř nabízí jsou komplexní. Čas, který makléř celým prodejem tráví je několik desítek až stovek hodin.

Provize za prodej nemovitosti v hodnotě 5 000 000 Kč se obvykle pohybuje mezi 150 000 – 250 000 Kč. Záleží na druhu a atraktivnosti nemovitosti a domluveného rozsahu služeb. DOBRÝ makléř díky svým zkušenostem, obchodního umu a kvalitní prezentaci a propagaci nemovitosti může cenu navýšit i o 10 %, což v případě nemovitosti v hodnotě 5 000 000 Kč odpovídá půl milionu korun.

Takže ve finále s makléřem ušetříte. A nešetříte jen své peníze, ale především svůj drahocenný čas, který tak můžete trávit s rodinou či přáteli. Dále máte jistotu, že KVALITNÍ makléř Vás celým procesem prodeje Vaši nemovitosti provede bez problém a vy nebudete muset ještě dlouhé roky řešit právní spory, které při samoprodeji můžou nastat.

Zde si můžete přečíst článek: 5 FAKTORŮ, KTERÉ OVLIVŇUJÍ CENU NEMOVITOSTI NA TRHU S REALITAMI

Chcete pomoc? Kontaktujte mě.

Ing. Lenka Mazáčová

Napiště mi

    Více o mně

    © lenkamazacova.cz 2021 | admin